|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
HESJEDAL Ryder |
GRS |
|
11 |
POZZOVIVO Domenico |
ALM |
|
21 |
PELLIZOTTI Franco |
AND |
|
2 |
DANIELSON Tom |
GRS |
|
12 |
APPOLLONIO Davide |
ALM |
|
22 |
ERMETI Giairo |
AND |
|
3 |
DEKKER Thomas |
GRS |
|
13 |
BELLETTI Manuel |
ALM |
|
23 |
FELLINE Fabio |
AND |
|
4 |
HAAS Nathan |
GRS |
|
14 |
BERARD Julien |
ALM |
|
24 |
GAVAZZI Mattia |
AND |
|
5 |
HUNTER Robert |
GRS |
|
15 |
BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto |
ALM |
|
25 |
GIL MARTINEZ Tomas Aurelio |
AND |
|
6 |
MILLAR David |
GRS |
|
16 |
BONNAFOND Guillaume |
ALM |
|
26 |
RODRIGUEZ ORTIZ Jackson Jesus |
AND |
|
7 |
NAVARDAUSKAS Ramunas |
GRS |
|
17 |
DUPONT Hubert |
ALM |
|
27 |
ROSA Diego |
AND |
|
8 |
STETINA Peter |
GRS |
|
18 |
GASTAUER Ben |
ALM |
|
28 |
RUBIANO CHAVEZ Miguel Angel |
AND |
|
9 |
VANDE VELDE Christian |
GRS |
|
19 |
GEORGES Sylvain |
ALM |
|
29 |
SELLA Emanuele |
AND |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
NIBALI Vincenzo |
AST |
|
41 |
MODOLO Sacha |
BAR |
|
51 |
GESINK Robert |
BLA |
|
32 |
AGNOLI Valerio |
AST |
|
42 |
BATTAGLIN Enrico |
BAR |
|
52 |
BOBRIDGE Jack |
BLA |
|
33 |
ARU Fabio |
AST |
|
43 |
BOEM Nicola |
BAR |
|
53 |
CLEMENT Stef |
BLA |
|
34 |
GRUZDEV Dmitriy |
AST |
|
44 |
BONGIORNO Francesco Manuel |
BAR |
|
54 |
GARATE CEPA Juan Manuel |
BLA |
|
35 |
KANGERT Tanel |
AST |
|
45 |
CANOLA Marco |
BAR |
|
55 |
KELDERMAN Wilco |
BLA |
|
36 |
KESSIAKOFF Fredrik |
AST |
|
46 |
COLBRELLI Sonny |
BAR |
|
56 |
KRUIJSWIJK Steven |
BLA |
|
37 |
TIRALONGO Paolo |
AST |
|
47 |
LOCATELLI Stefano |
BAR |
|
57 |
MARTENS Paul |
BLA |
|
38 |
VANOTTI Alessandro |
AST |
|
48 |
PIRAZZI Stefano |
BAR |
|
58 |
TJALLINGII Maarten |
BLA |
|
39 |
ZEITS Andrey |
AST |
|
49 |
ZARDINI Edoardo |
BAR |
|
59 |
WYNANTS Maarten |
BLA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
61 |
EVANS Cadel |
BMC |
|
71 |
CARUSO Damiano |
CAN |
|
81 |
ATAPUMA HURTADO John Darwin |
COL |
|
62 |
BLYTHE Adam |
BMC |
|
72 |
DALL'ANTONIA Tiziano |
CAN |
|
82 |
AVILA VANEGAS Edwin Alcibiades |
COL |
|
63 |
CUMMINGS Stephen |
BMC |
|
73 |
LONGO BORGHINI Paolo |
CAN |
|
83 |
CHALAPUD GOMEZ Robinson Eduardo |
COL |
|
64 |
LODEWYCK Klaas |
BMC |
|
74 |
MARANGONI Alan |
CAN |
|
84 |
DUARTE AREVALO Fabio Andres |
COL |
|
65 |
MORABITO Steve |
BMC |
|
75 |
SABATINI Fabio |
CAN |
|
85 |
DUQUE Leonardo Fabio |
COL |
|
66 |
OSS Daniel |
BMC |
|
76 |
SALERNO Cristiano |
CAN |
|
86 |
MARENTES TORRES Wilson Alexander |
COL |
|
67 |
PHINNEY Taylor |
BMC |
|
77 |
SARMIENTO TUNARROSA Cayetano Jose |
CAN |
|
87 |
OSPINA NAVARRO Dalivier |
COL |
|
68 |
SANTAROMITA Ivan |
BMC |
|
78 |
VIVIANI Elia |
CAN |
|
88 |
PANTANO GOMEZ Jarlinson |
COL |
|
69 |
WYSS Danilo |
BMC |
|
79 |
WURF Cameron |
CAN |
|
89 |
QUINTERO NORENA Carlos Julian |
COL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
91 |
SANCHEZ GONZALEZ Samuel |
EUS |
|
100 |
BOUHANNI Nacer |
FDJ |
|
111 |
PAOLINI Luca |
KAT |
|
92 |
AZANZA SOTO Jorge |
EUS |
|
101 |
CASAR Sandy |
FDJ |
|
112 |
BELKOV Maxim |
KAT |
|
93 |
MARTINEZ DE ESTEBAN Egoi |
EUS |
|
102 |
FISCHER Murilo Antonio |
FDJ |
|
113 |
BRUTT Pavel |
KAT |
|
94 |
MESTRE Ricardo Jorge Correia |
EUS |
|
103 |
JEANNESSON Arnold |
FDJ |
|
114 |
CARUSO Giampaolo |
KAT |
|
95 |
MINGUEZ AYALA Miguel |
EUS |
|
104 |
LE BON Johan |
FDJ |
|
115 |
GUSEV Vladimir |
KAT |
|
96 |
TAMOURIDIS Ioannis |
EUS |
|
105 |
MOUREY Francis |
FDJ |
|
116 |
IGNATENKO Petr |
KAT |
|
97 |
URTASUN PEREZ Pablo |
EUS |
|
106 |
PICHON Laurent |
FDJ |
|
117 |
KOZONTCHUK DmitrIy |
KAT |
|
98 |
VERDUGO MARCOTEGUI Gorka |
EUS |
|
107 |
ROLLIN Dominique |
FDJ |
|
118 |
TROFIMOV Yury |
KAT |
|
99 |
VRECER Robert |
EUS |
|
109 |
ROUX Anthony |
FDJ |
|
119 |
VICIOSO ARCOS Angel |
KAT |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
121 |
SCARPONI Michele |
LAM |
|
131 |
BAK Lars Ytting |
LTB |
|
141 |
CAPECCHI Eros |
MOV |
|
122 |
CATTANEO Mattia |
LAM |
|
132 |
BELLEMAKERS Dirk |
LTB |
|
142 |
COBO ACEBO Juan Jose |
MOV |
|
123 |
DURASEK Kristijan |
LAM |
|
133 |
BULGAC Brian |
LTB |
|
143 |
DOWSETT Alex |
MOV |
|
124 |
FERRARI Roberto |
LAM |
|
134 |
DE GREEF Francis |
LTB |
|
144 |
HERRADA LOPEZ Jose |
MOV |
|
125 |
NIEMIEC Przemyslaw |
LAM |
|
135 |
DEHAES Kenny |
LTB |
|
145 |
INTXAUSTI ELORRIAGA Beñat |
MOV |
|
126 |
PIETROPOLLI Daniele |
LAM |
|
136 |
DOCKX Gert |
LTB |
|
146 |
KARPETS Vladimir |
MOV |
|
127 |
POZZATO Filippo |
LAM |
|
137 |
HANSEN Adam |
LTB |
|
147 |
LASTRAS GARCIA Pablo |
MOV |
|
128 |
SERPA PEREZ Jose Rodolfo |
LAM |
|
138 |
REYNES MIMO Vicente |
LTB |
|
148 |
VENTOSO ALBERDI Francisco Jose |
MOV |
|
129 |
STORTONI Simone |
LAM |
|
139 |
WILLEMS Frederik |
LTB |
|
149 |
VISCONTI Giovanni |
MOV |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
151 |
CAVENDISH Mark |
OPQ |
|
161 |
GOSS Matthew |
OGE |
|
171 |
BENNETT George |
RLT |
|
152 |
BRAMBILLA Gianluca |
OPQ |
|
162 |
DURBRIDGE Luke |
OGE |
|
172 |
HONDO Danilo |
RLT |
|
153 |
GOLAS Michal |
OPQ |
|
163 |
HOWARD Leigh |
OGE |
|
173 |
KISERLOVSKI Robert |
RLT |
|
154 |
KEISSE Iljo |
OPQ |
|
164 |
KEUKELEIRE Jens |
OGE |
|
174 |
MACHADO Tiago Jose Pinto |
RLT |
|
155 |
PAUWELS Serge |
OPQ |
|
165 |
LANCASTER Brett |
OGE |
|
175 |
NIZZOLO Giacomo |
RLT |
|
156 |
PINEAU Jérôme |
OPQ |
|
166 |
MEIER Christian |
OGE |
|
176 |
OLIVEIRA Nelson Felipe Santos Simoes |
RLT |
|
157 |
STEEGMANS Gert |
OPQ |
|
167 |
MOURIS Jens |
OGE |
|
177 |
POPOVYCH Yaroslav |
RLT |
|
158 |
TRENTIN Matteo |
OPQ |
|
168 |
TUFT Svein |
OGE |
|
178 |
ROULSTON Hayden |
RLT |
|
159 |
VERMOTE Julien |
OPQ |
|
169 |
WEENING Pieter |
OGE |
|
179 |
SERGENT Jesse |
RLT |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
181 |
WIGGINS Bradley |
SKY |
|
191 |
DEGENKOLB John |
ARG |
|
201 |
MAJKA Rafal |
TST |
|
182 |
CATALDO Dario |
SKY |
|
192 |
DAMUSEAU Thomas |
ARG |
|
202 |
BENNATI Daniele |
TST |
|
183 |
HENAO MONTOYA Sergio Luis |
SKY |
|
193 |
DE BACKER Bert |
ARG |
|
203 |
BOARO Manuele |
TST |
|
184 |
KNEES Christian |
SKY |
|
194 |
DE KORT Koen |
ARG |
|
204 |
BRESCHEL Matti |
TST |
|
185 |
PATE Danny |
SKY |
|
195 |
GRETSCH Patrick |
ARG |
|
205 |
CHRISTENSEN Mads |
TST |
|
186 |
PUCCIO Salvatore |
SKY |
|
196 |
JI Cheng |
ARG |
|
206 |
KROON Karsten |
TST |
|
187 |
SIUTSOU Kanstantsin |
SKY |
|
197 |
LUDVIGSSON Tobias |
ARG |
|
207 |
PETROV Evgeni |
TST |
|
188 |
URAN URAN Rigoberto |
SKY |
|
198 |
MEZGEC Luka |
ARG |
|
208 |
PIRES Bruno Manuel Silva |
TST |
|
189 |
ZANDIO ECHAIDE Xabier |
SKY |
|
199 |
TIMMER Albert |
ARG |
|
209 |
SUTHERLAND Rory |
TST |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
211 |
MARCATO Marco |
VCD |
|
221 |
GARZELLI Stefano |
VIN |
|
|
|
|
|
212 |
BOLE Grega |
VCD |
|
222 |
ANDRIATO Rafael Mattos |
VIN |
|
|
|
|
|
213 |
KEIZER Martijn |
VCD |
|
223 |
CHICCHI Francesco |
VIN |
|
|
|
|
|
214 |
LAMMERTINK Maurits |
VCD |
|
224 |
DI LUCA Danilo |
VIN |
|
|
|
|
|
215 |
LIGTHART Pim |
VCD |
|
225 |
GATTO Oscar |
VIN |
|
|
|
|
|
216 |
RUIJGH Rob |
VCD |
|
226 |
PRONI Alessandro |
VIN |
|
|
|
|
|
217 |
VALLS FERRI Rafael |
VCD |
|
227 |
RABOTTINI Matteo |
VIN |
|
|
|
|
|
218 |
VEUCHELEN Frederik |
VCD |
|
228 |
SANTAMBROGIO Mauro |
VIN |
|
|
|
|
|
219 |
WAUTERS Willem |
VCD |
|
229 |
TABORRE Fabio |
VIN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|